جمعه, 04 اسفند 1402 Friday 23 February 2024 00:00

نام:                           حسینیه باولگان (مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع)


نشانی :                      خیابان امام شمالی محله چهارشنبه بازار واقع شده است

hoseniye banalgan 1

حسینیه باولگان

مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع)

حسینیه اولیه محل باولگان که تاریخ احداث آن مشخص نیست بر روی زمین وقفی بنا شده‏ بود. در نیمه دوم دهه 1340 با یک شکل ساده تجدید بنا شد و برای محرم سال 1349 هر طایفه یک قسمت از حسینیه را به شکل یک ایوان ساخت. به مرور خانه‏ها‏ی اطراف نیز آزاد سازی و به حسینیه ملحق شد. بنا در سال 1384 تخریب و ساختمان جدید و عظیم آن شروع گردید. در سال 1391 سقف اصلی مجموعه به صورت گنبد با مساحت 1300 متر مربع به اتمام رسید. حسینیه جدید در سه طیقه بنا شده و شش سالن به گنجایش هر کدام 250 تا 300 نفر در طبقات فوقانی مجموعه جهت امور آموزشی و فرهنگی ساخته شده است. حسینیه با نام مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع) خمینی‏شهر در اداره ثبت اسناد و املاک با شماره 203 به ثبت رسیده است.


گرچه کسی به درستی نمی داند که این حسینیه کی تاسیس شده اما آنچه همگان بر آن اتفاق نظر دارند این است که زمین اصلی این مکان وقفی بوده و به مرور خانه های اطراف نیز آزاد سازی و به حسینیه ملحق شده است. کم کم ساختمان قدیمی حسینیه فرسوده و مخروبه شده و حجت الاسلام حاج آقا حسین میردامادی در سال 1348 دستور تخریب آن را داده است.

محرم سال1349 نزدیک بود و هنوز حسینیه ساخته نشده بود. حاج آقا حسین میردامادی بزرگان خاندان های محل را به منزلش دعوت کرد و دستور داد هر طایفه یک قسمت از حسینیه را به شکل یک ایوان بسازد. اطراف حسینیه را با آهن ساختند و سقف وسط را هم به صورت شیروانی زدند - بقایای آن هنوز موجود است- و همان سال مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار نمودند.
24 سال پیش حدود 3 هزار متر زمین آزادسازی شده ولی بی استفاده مانده بود. سال 1384 مرحوم دکتر حاج حسن میردامادی - پسر حجت الاسلام حاج آقا حسین میردامادی - به کمک حجت الاسلام حاج آقا نورا... جبل عاملی و اهالی محل و با تشکیل هیات امنا، با تخریب کلی حسینیه قدیم، ساخت مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع) خمینی شهر را آغاز کردند.
اواسط سال 1385 گودبرداری شروع شد و جهت ادامه کار از بین اهالی محل کمک های مالی جمع آوری شد. سال 1387 سقف اول ساخته شد و ماه محرم آن سال مراسم عزاداری در طبقه زیرزمین برپا شد. در سال های بعد سقف های دوم و سوم ساخته شد تا سال 1391 که قرار شد قبل از شروع ماه محرم سقف اصلی مجموعه به صورت گنبد احداث گردد. سقف این مجموعه 1300 متر مساحت دارد. این مکان مردم نهاد در اساسنامه با نام "مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع) خمینی شهر" در اداره ثبت اسناد و املاک با شماره 203 به ثبت رسیده است.
6 سالن به گنجایش هر کدام 250 تا 300 نفر در طبقات فوقانی مجموعه جهت امور آموزشی و فرهنگی پیش بینی شده که تا کنون 3 تای آنها آماده گشته است.
برگزاری کلاس های آموزش خانواده، برگزاری جلساتی با حضور کارشناسان مذهبی مطرح کشور، برپایی نمایشگاه عکس، مراسم سینه زنی و نوحه خوانی در ایام شهادت های ائمه اطهار (ع) و... از جمله فعالیت هایی است که در این مکان مقدس انجام می گیرد. به گفته مسئولان این مرکز فرهنگی مذهبی، حسینیه باولگان طبق اساسنامه آمادگی دارد هر گونه همایش قرآنی، مذهبی، هنری و کنگره شعر از هر کدام از تشکل ها و مراکز فرهنگی شهر برگزار کند و فرق نمی کند از کدام محل یا از چه صنف و قشری باشد.