دوشنبه, 20 مرداد 1399 Monday 10 August 2020 00:00

نام:                          سيدحسين موسوي


متولد:                       1334


محل تولد:                   خمینی شهر

 

تاریخ شهادت:              تیر 1361

تا پنجم ابتدايي تحصيل نمود ولي به علت مشكلات مالي در خانواده در كارخانه بافناز اصفهان مشغول به كار شد.
با شركت در مجالس مذهبي و ديني با مسائل و مشكلات اجتماعي و سياسي آشنا شد و با مطالعه كتب مختلف اطلاعات خود را در زمينه هاي گوناگون علمي افزايش داد. با تعدادي از همسالان خود تيم فوتبال دخانيات را تشكيل دادكه در آن زمان در سطح شهرستان معروفيت خاص پيدا کرد.

فعاليت هاي دوران انقلاب
با اوج گيري اعتراضات مردم عليه رژيم ستم شاهي شهيد موسوي از تيم ورزشي كنارگيري مي كند و فعالانه در مجالس و راهپيمايي هاي مردمي شركت مي كند. با توجه به اطلاعات ايشان در زمينه هاي مختلف و آشنايي با افكار و عقايد امام خميني (ره) در مجالس مختلف مردمي شركت و با سخنراني به نشر اهداف انقلاب اسلامي مي پردازد.
ویک بار هم دستگیر می شود

فعاليتهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي
با پيروزي انقلاب فعاليت شهيد در زمينه هاي مختلف ادامه داشت. با شروع فتنه سيستان و بلوچستان داوطلبانه به آن منطقه اعزام شد. بعد از چند ماه كه به خميني شهر بازگشت در تاريخ 20/3/1359 به عضويت رسمي سپاه درآمد و در واحد عمليات مشغول به خدمت شد. با آغاز توطئه دشمنان و ضدانقلابيون در كردستان به سنندج اعزام گرديد و به عنوان مسئول نيروهاي محافظ فرودگاه چند ماه در آنجا خدمت نمود. با شروع جنگ تحميلي رژيم بعثي عليه ايران همراه تعدادي از نيروها به آبادان اعزام شدو به عنوان معاون محور خط پدافند ذوالفقاريه به دفاع از كيان ايران اسلامي پرداخت . در عمليات تپه هاي مُدن (شهيد مؤذني) حضور داشت. با استقرار نيروهاي خميني شهر در خط پدافندي شوش دانيال ايشان به عنوان فرمانده انتخاب گردید. بعد از پايان عمليات بيت المقدس با تعدادي از نيروها به عنوان مسئول به منطقه عملياتي اعزام مي شود. در مرحله سوم عمليات بيت المقدس كه منجر به حماسه جاودانه آزادسازي خرمشهر گرديد شجاعانه شركت كرد. شهيد موسوي پس از پايان عمليات به سپاه خميني شهر باز گشت.

آخرين مأموريت
با شروع عمليات رمضان در منطقه جنوب، شهيد موسوي در تاريخ 1/4/1361 به عنوان فرمانده گردان به منطقه عملياتي مي رود.
شهيد كرمي در لحظه شهادت ايشان را اين گونه بيان مي كند: روز عمليات در منطقه تصرف شده از دشمن من به شهيد موسوي نزديك شدم و مي خواستم قمقمه آب را براي نوشيدن بدهم كه ناگهان يك گلوله خمپاره دشمن در نزديكي ما منفجر گرديد و برا اثر اصابت تركش به بدن آقاي موسوي ايشان به شهادت رسيد و من مجروح گرديدم.
کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر