یکشنبه, 30 شهریور 1399 Sunday 20 September 2020 00:00

mahdaviyoon1

ابراهیم جعفریان و همسرش طیبه واعظی که در زندان های ساواک زیر شکنجه به شهادت رسیدندو مرتضی واعظی و همسرش فاطمه جعفریان که در حمله ساواک به خانه تیمی آنها به فیض شهادت نائل آمدند از اعضای گروه مهدویون بودند.

sh fatemeh jafariyan
فاطمه جعفریان دهنوی
تولد:1339
در دهنو که تا اواسط دهه60 از توابع خمینی شهر بود متولد شد. مدرسه نرفت اما به کمک برادرش مجاهد شهید ابراهیم جعفریان خواندن و نوشتن آموخت و با کتب سیاسی و اعتقادی آشنایی یافت. او همچون بسیاری از دختران محروم و مستضعف روستا از کودکی به قالیبافی مشغول شد.
فاطمه در ۱۵ سالگی با مجاهد شهید مرتضی واعظی دهنوی ازدواج کرد. در پائیز سال ۵۵ همراه با همسرش اقدام به مخفی شدن نمود و به تبریز هجرت کرد تا در تبریز، در تیم مجاهد شهید ابراهیم جعفریان به فعالیت خود ادامه دهد. در بهار سال ۵۶ خانه تیمی آنها در تبریز مورد محاصره مزدوران امنیتی رژیم ستم شاهی قرار گرفت و فاطمه پس از ساعت ها مقاومت و پرتاب نارنجک به سوی دشمن، در حالیکه ۱۷ سال بیش نداشت، شهید شد.

sh tayebe vaezi

طیبه واعظی دهنوی
تولد:1337
شهادت: سوم خرداد 1356
طیبه واعظی دهنوی در دهنو که تا اواسط دهه60 از توابع خمینی شهر بود متولد شد. او در خانواده ای مذهبی و فقیر رشد کرد و به همین دلیل خیلی زود با درد و رنج مردم مستضعف آشنا شد. در سن ۷ سالگی خواندن قرآن را در خانه پدرش آموخت. در سال ۱۳۵۰ طیبه با پسرخاله مجاهدش ابراهیم جعفریان ازدواج نمود و این ازدواج نقطه عطفی در زندگی او بود و همین ازدواج بود که مسیر زندگی او را به کلی دگرگون ساخت و او را وارد مرحله ای نوین نمود. با کمک شوهرش به مطالعه عمیق کتب مذهبی و تفسیر قرآن پرداخت و به آگاهی رسید.
چون ابراهیم همان صداقت و ایمانی را که لازمه یک فرد مبارز است در او یافت او را در جریان مبارزات تشکیلاتی قرار داد و طیبه به عضویت سازمان مهدویون درآمد. در سال ۵۵ به اتفاق همسر و کودک شیرخواره اش زندگی مخفیانه را انتخاب نمود تا اینکه پس از دستگیری شوهرش، سر یک قرار با برادرش مرتضی به محاصره مزدوران ساواک درمی آید. در این درگیری مرتضی به شهادت می رسد لیکن طیبه پس از اتمام فشنگ هایش دستگیر می شود.
طیبه پس از چند روز شکنجه به همراه همسر و فرزندش به زندان کمیته مشترک تهران منتقل می شود و سرانجام بعد از یک ماه و نیم تحمل سخت ترین شکنجه ها، در سوم خرداد ۵۶ به شهادت می رسد.

sh ebrahim jafariyan
شهید ابراهیم جعفریان

sh morteza vaezi
شهید مرتضی واعظی