سه شنبه, 24 فروردين 1400 Tuesday 13 April 2021 00:00

نام:                      غلامحسین ابراهیمی


نام پدر :                 ید الله


ولادت:                  5/ 10/ 1313-      

   

محل تولد:             روستای دینان درچه خمینی شهر


کودکی و تحصیلات:
در خانواده ای دیندار متولد می شد که پدرش با روحانیون محل، نشست و برخواست داشته و غلامحسین هم همراه پدر در این جلسات شرکت می کرده است که این امر باعث می شود در نوجوانی به تحصیل در حوزه علمیه علاقمند شود و با وجود مخالفت های بعضی از اعضا خانواده به مدرسه نیم آورد اصفهان برای تحصیل وارد می شود و بعد، از تحصیلات حوزوی به مدارس جدید رفته و دیپلم ادبی می گیرد.
از هم مباحثه ای های وی در حوزه، آیت الله احمدی مبارز خمینی شهری را میتوان نام برد و شیخ عباس ادیب دولت آبادی و استاد ابوالبرکات فروشانی از اساتید دوره تحصیل وی در مدرسه نیم آورد بودند.

در سال های 1333 و 1334 در قم ادامه تحصیل می دهد و رسائل و مکاسب را نزد آیت الله جبل عاملی فرا می گیرد و در محضر اساتید متعددی چون آیت الله بروجردی، اراکی، حضرت امام و محقق داماد شاگردی می کند.
بدلیل علاقه به فلسفه، حضور در کلاس های استاد علامه طباطبایی در حوزه و نیز کلاس های خصوصی وی که با تعداد محدودی برگزار می شد، برای وی جاذبه دیگری داشت.
غلامحسین ابراهیمی دینانی پس از گرفتن درجه اجتهاد، احساس می کند باید به دانشگاه برود و از آن طریق مسیر زندگی آتی خود را رقم بزند.
بنابراین در کنکور دکترای دانشگاه در دو رشته فلسفه و نیز ادیان شاگرد اول می شود و فلسفه را برای ادامه تحصیل، برمی گزیند و همزمان به استخدام دانشگاه فردوسی مشهد در می آید.