سه شنبه, 24 فروردين 1400 Tuesday 13 April 2021 00:00

محمد قورچانی در دوم فروردین۱۳۳۱ در محله خوزان خمینی شهر متولد شد. محمد پس از طی دوران کودکی و نوجوانی جهت اخذ مدرک دیپلم به تهران عزیمت کرد. در سال ۱۳۴۸ تکواندو را نزد استادی کره ای به نام جونگ که دان شش داشت، فرا گرفت.
در سال ۱۳۵۰ پس از بازگشت از تهران بنیانگذار یکی از سبک های تکواندو در اصفهان شد و باشگاه ورزشی والعصر را در ملک شهر تأسیس کرد. در سال ۱۳۵۵ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو پسر و یک دختر بود.
وی در زمان درگیری در لبنان در اوایل دهه 50 به همراه شهید دکتر چمران و تعدادی از ورزشکاران باشگاه به عنوان یک چریک به لبنان رفت و به آموزش نیروهای مبارز فلسطینی پرداخت.
قورچانی به مجرد حمله عراق به ایران در سال1359 فعالیت خود را با آموزش نیروها و کمک رسانی به جبهه ها شروع کرد. وی با جمعی از ورزشکاران در جبهه حاضر شد و به همراه دکتر چمران به سازماندهی اوضاع پرداخت. محمد در آخرین مسولیت خود فرمانده گردان تیپ ۲۵ کربلا بود و سرانجام در سوم فروردین 1361 در عملیات فتح در جبهه شوش به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر این شهید در تهران و سپس در اصفهان تشییع شد و در گلزار شهدای امامزاده سید محمد (ع) به خاک سپرده شد.
منابع:
- گفتگوی همرزمان و دوستان شهید با کنگره شهدای خمینی شهر
- اخبار سومین یادواره شهدای ورزشکار/ اسفند1391
- پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج ورزشکاران