دوشنبه, 20 مرداد 1399 Monday 10 August 2020 00:00

نام:                 پرفسور پرویزنقیبیان


تولد:              ۱۳۲۰


تحصیلات:         دکترای تخصصی روان‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه
نقاش و مجسمه‌ساز


تخصص هنری:     سبک کلاژ


فعالیتها:
تدریس
برگزاری نمایشگاه در میلان و پاریس ،انجمن ایران و آمریکای اصفهان و نگارخانه سیحون و جهان نمای تهران
شرح حال:
در سال ۱۳۲۰ از مادری خمینی شهری وپدری ازاهالی شمال به دنیا آمد. سال ۱۳۴۴ به دانشگاه رفت ودر سال ۱۳۴۸ لیسانس روانشناسی گرفت. برای ادامه تحصیل به پاریس رفت ودرجه پرفسوری روانشناسی اجتماعی را اخذ کرد .سال۱۳۵۳ از پاریس به کشور بازگشت. چندسال استاد دانشگاه اصفهان بود و روانشناسی تدریس می‌كرد. در همین سال‌ها درسی با نام "پرورش ادراك هنری" را پیشنهاد داد و طی آن به موضوعاتی درباره هنر و ارتباطش با روان‌شناسی ‌پرداخت.
هنگامی كه دانشجوی جوانی در پاریس بود؛ با یك منتقد زیباشناختی هنر به نام "میشل تاتی" آشنا شد. میشل تاتی كارهای هنری وی را دید واورا در یك نمایشگاه كه برای نقاشان ایرانی در گالری میلان شهر پاریس گذاشته شده بود؛ شركت داد. راهنمایی‌ها و پردازش‌های ذهنی او روی نقیبیان اثرگذار بود.
تخصص هنری نقیبیان كلاژ است. كلاژ روشی در تولید آثار تجسمی است كه در آن مصالح و مواد مختلف(چون كاغذ‌های رنگی، مقوا، پارچه، ریسمان، بریده روزنامه، عكس ..) را بر سطح بوم، تخته یا مقوا با تركیب توامان و مناسب می‌چسبانند و گاه با نقاشی و طراحی به تكمیل آن می‌پردازند. نقاشان كوبیست، داداییست و سورئالیست این اسلوب را به‌كار برده اند. پابلو پیكاسو، نقاش كوبیست، اولین فردی بود كه این روش را برای نقاشی (طبیعت بی‌جان با صندلی، ۱۹۱۲) بكار برد.
این استاد پیشكسوت نقاشی در شمال زندگی می كند .