یکشنبه, 30 شهریور 1399 Sunday 20 September 2020 00:00

10 فروردین1357
اولین اعتراض علنی مردم همایونشهر به رژیم شاه
مردم قم در 19 دی ماه 1356 در اعتراض به مقاله توهین آمیزنسبت به امام خمینی (ره ) در روزنامه اطلاعات قیام کردند. مردم تبریز در روز 29 بهمن 1356 به مناسبت اربعین شهدای قم مراسم باشكوهی برگزار كردند كه اینبار نیز با حمله ماموران مسلح رژیم به مردم تعدادی شهید شدند. در پی این وقایع، مراجع و علما این كشتارها را به شدت محكوم و امام خمینی ضمن اعلام عزای عمومی عید 1357 شمسی را تحریم كردند. قیام مردم یزد در هشتم فروردین 1357 حلقه سوم از سلسله قیام های زنجیره ای بود كه منجر به قیام سراسری در ایران بر ضد شاه و در نهایت سرنگونی رژیم پهلوی گردید .
مردم همایونشهر در جریان اخبار و گزارش های این وقایع بودند تا اینکه در نوروز 1357تعدادی از مبارزین و دانشجویان همایونشهری دانشگاه های مختلف کشور که به دلیل ایام تعطیلات در زادگاه خود بودند با یک برنامه حساب شده در شامگاه 10 فروردین شیشه های بانک های موجود در خیابان امام شمالی فعلی حد فاصل مسجد حجت تا بانک ملی مرکزی را در حالی که شعار الله اکبر می دادند شکستند. در این برنامه به کسی آسیب نرسید و فردی نیز شناسایی و دستگیر نشد. در واکنش به این حرکت نیروهای کمکی رژیم ساعاتی بعد از اصفهان به همایونشهر آمدند و در ساختمان بیمه مقابل شهربانی آن زمان در خیابان بوعلی مستقر شدند. بعد از این اقدام در فرصت ها و شرایط دیگر اعتراضات مردم این ناحیه تا پیروزی انقلاب ادامه یافت.
منبع:
- اظهارات تعدادی از شرکت کنندگان در تظاهرات مذکور

12فروردین1357
گزارش ساواک از اوضاع همایونشهر در فرودین ماه57
سند شماره 363/ مورخ 12/1/37 [1357/01/12]
1- ساعت 21:30 روز 11/1/37 به وسیله فرد ناشناسی شیشه بانک صادرات همایونشهر شکسته شده است.
2- برابر اعلام شهربانی همایونشهر حدود ساعت 2200 روز 11/1/37 [1357/01/11] حدود 500 نفر از اهالی با پوشیدن کفن و نقاب و در دست داشتن چوب و قمه از منزل ها خارج و قصد تظاهرات داشته‌اند لیکن بلافاصله به وسیله مأمورین پلیس متفرق شده‌اند.
3- طبق اعلام ناحیه ژاندارمری اصفهان،‌ افراد فوق‌الذکر به این اندازه نبوده و گزارش شهربانی همایونشهر تا این حدود مورد تائید نیست. معهذا شهربانی همایونشهر به وسیله ناحیه ژاندارمری تقویت و مراقبت ادامه دارد.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 1 (شرح مبارزات مردم استان اصفهان)

19اردیبهشت1357
موضوع: برگزاری مراسم در همایونشهر
در ساعت 17 مورخ 19/2/37 چهلمین روز کشته شدگان حوادث جهرم – اهواز و یزد در مسجد ملاحیدر واقع در محله فروشان همایونشهر بر پا گردیده، با وجودی که درب شبستان مسجد مذکور توسط خادم مسجد بسته شده بود، معهذا جمعیت انبوهی خادم مسجد را وادار به باز کردن شبستان مسجد نمودند (در این مورد دو نفر از اهالی فروشان ضمانت کردند چنانچه اتفاقی افتاد مسؤولیت را به گردن خواهند گرفت.) پس از این تعهد، درب شبستان باز شد و جمعیتی در حدود هزار نفر در شبستان و صحن مسجد اجتماع نمودند.
در ساعت 17:30 پس از پایان سخنرانی مامورین شهربانی و ژاندارمری به مسجد وارد و قصد متفرق کردن جمعیت را داشته ولی مردم مقاومت کردند و به دستور شهربانی درب مسجد به روی آن ها بسته شد. در این هنگام جوانی که به نظر دانشجو می رسید، مامور مراقب درب مسجد را بغل کرد و ضمن باز کردن درب مسجد فریاد برآورد: بیرون بروید. مامورین به داخل مسجد وارد شدند و چون مردم سنگ و آجر به پلیس پرتاب نمودند، تیراندازی هوایی شروع شد و عده زیادی از مردم که به بیرون از مسجد آمده بودند با پرتاب سنگ و آجر به طرف مامورین و اتومبیل پلیس حمله ور شدند. در این موقع تعداد 23 نفر دستگیر و بقیه مردم متفرق گردیدند.
نظریه شنبه: 1- تظاهر کنندگان بیشتر دانشجویانی بودند که از اصفهان به همایونشهر آمده بودند.
1- رهبر گروه حمله کننده، یک نفر از روحانیون آدریان همایونشهر به نام لطفی بود که توسط مامورین شهربانی دستگیر گردید و بعد از قرائت قرآن توسط یکی از همین جوانان به دستور جمعیت، لطفی شروع به ایراد سخنرانی نمود و بعد از بیان اولیه جمله بسم ا... الرحمن الرحیم .... مامورین رسیدند و روحانی مورد بحث دستور حمله را به مامورین صادر کرد.
جمعیت تظاهر کننده تا ساعت 21:30 درب مسجد اجتماع کرده بودند ولی به تدریج متفرق گردیدند.
نظریه یکشنبه: ضمن تایید مفاد خبر، در این حادثه تلفات جانی به کسی وارد نشده است. ضمنا واعظ مذکور، شیخ احمد لطفی، طلبه مدرسه صدر بازار می باشد.
منبع:
- انقلاب اسلامی به اسناد ساواک جلد3 صفحه 238 و239

27 خرداد1357
اعلام عزای عمومی در همایونشهر
چند روز قبل از 27 خرداد سال 1357 اعلامیه هایی در سطح شهر و در خانه ها پخش شد که در آن آمده بود: ما مردم همایونشهر به پیروی از دستورات مراجع عالی قدر و همگام وهمراه مردم سایر بلاد روز 27 خرداد را روز عزای عمومی و تعطیلی به دلیل کشتارهای رژیم پهلوی در شهرهای مختلف کشور اعلام می نماییم. اعلامیه ها از طرف مسلمانان مبارز و آگاه همایونشهر صادر شده بود.

منبع:
- اعلامیه انتشاری

21مرداد 1357
گزارش ساواک از کمک کسبه وتجار شهر به مبارزات
سند شماره 170

19مرداد 1357
گزارش ساواک از حضور همایونشهری ها در منزل آیت اله خادمی
حاجی محمد دباغی در و پنجره‌ساز و رحمت‌اله دباغی لوازم دستشوئی و لوله‌کشی که اولی ساکن همایونشهر نزدیک حمام دوستان علی و دومی همایونشهر خیابان پهلوی جنوبی جنب مطب دکتر حسین اشرفی هستند از افرادی می باشند که در جمع کردن جوانان و نوجوانان برای خرابکاری دست داشته و شب مورخه 19/5 منزل آقای خادمی بوده‌اند.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 8

شدت گرفتن مبارزات و پیوستن عموم مردم به آن در کشور، اصفهان وهمایونشهر که همراه با نجف آباد از شهرهای فعال بودند رژیم را وادار به اتخاذ مواضع جدید کرد.

22مرداد 1357
اعلام حکومت نظامی در همایونشهر
شكسته شدن تحصن 11 روزه مردم اصفهان در منزل آيت‌الله سيدحسين خادمی منجر به
درگیری هایی شد که حکومت نظامی در اصفهان وهمایونشهر را به دنبال داشت. مردم اصفهان و همایونشهر از روز نهم مرداد 1357 متعاقب بازداشت حجت‌الاسلام سيدجلال طاهری دست به اعتراض و تحصن از جمله در منزل آیت الله خادمی زدند. مردم ضمن محكوم كردن جنايات مأموران شاه خواستار آزادی بی قيد و شرط حجت‌الاسلام طاهری شدند. به دنبال آن حوزه‌های درس و نمازهای جماعت مساجد و بازار اصفهان تعطيل شد و بازاريان و اصناف نيز به جمع تحصن‌كنندگان پيوستند. درگيری ميان مردم و مأموران در نقاط مختلف اصفهان به تدريج شدت گرفت. تظاهرات خيابانی پراكنده، حمله به مشروب‌فروشی‌ها، ساختمان حزب رستاخيز و شعب بانك صادرات كه توسط هژبر يزدانی بهائی معروف خريداری شده بود و ديگر اماكن وابسته به رژيم شاه به طور روزمره ادامه یافت.
تماس های ساواك با بعضی از نزديكان آيت‌الله خادمی برای پايان بخشيدن به تحصن به نتیحه نرسید.
روز 15 مرداد مصادف با آغاز ماه مبارك رمضان بود. امام خمينی به اين مناسبت پيامی انتشار دادند و در آن با اشاره به قيام مردم اصفهان فرمودند «امروز ملت شجاع و به پا خاسته ايران شاهد موج عظيم ضدشاهی كه بر اثر يكی ديگر از اعتصابات بزرگ اصفهان در پشتيبانی از روحانيت و در اعتراض به اعمال غيرقانونی و انسانی رژيم است، مي‌باشد.»
سرانجام تحصن در منزل آيت‌الله خادمی خاتمه يافت ولی مردم به محض خروج از منزل و كوچه‌های اطراف با آرايش جنگی نيروهای نظامی و انتظامی روبرو شدند. اين آرايش به سرعت به درگيری انجاميد. در ساعت 14:30 روز 20 مرداد شورای تأمين استان اصفهان با شركت مقامات لشكری و كشوری تشكيل شد و تصميم به برقراری حكومت نظامی گرفت. «ناجی» در حكمی از سوی شاه به عنوان فرماندار نظامی اصفهان و حومه تعيين شد. مردم در واکنش به انتصاب ناجی شعار می دادند: از درد ناعلاجی، درجه دادند به ناجی.
دو روز پس از اعلام حكومت نظامي در اصفهان، سرلشكر ناجی در نجف‌آباد و همايونشهر و شهرضا نيزحكومت نظامی اعلام كرد.

منابع:
ـ انقلاب اسلامي به روايت اسناد ساواك، مركز بررسی اسناد تاريخی، كتاب هشتم و نهم.
ـ روزشمار انقلاب اسلامی، دفتر ادبيات انقلاب اسلامی، كتاب چهارم.
اما حکومت نظامی نیز نتوانست مبارزات مردم را متوقف کند و حرکت ادامه یافت.

18شهریور1357
گزارش ساواک از انفجار در ساختمان حزب رستاخیز ملت ایران در همایونشهر
انفجار در ساختمان حزب رستاخیز ملت ایران واقع در شهرستان همایونشهر - استان اصفهان ساعت 05:20 روز 18/6/1357 (2537 شاهنشاهی)، فرد یا افرادی ناشناس با پرتاب مواد منفجره از طریق پنجره توالت ساختمان مزبور، آن را منفجر نموده‌اند. در این انفجار که تلفات جانی نداشته است، چند جام شیشه شکسته و خساراتی به دیوار ساختمان وارد گردیده است.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 11

26 مهر1357
گزارش ساواک از دبیرستان صائب همایونشهر
موضوع: دبیرستان صائب همایونشهر
در تاریخ 26/7/1357 دانش‌آموزان دبیرستان صائب همایونشهر به دبیرستان رفته و ابتدا مدیر دبیرستان عده‌ای از محصلین را به کلاس ها هدایت و مدت یک ساعت نیز در کلاس بوده‌اند در حالی که تعداد زیادی از دانش‌آموزان در خارج از دبیرستان اجتماع نموده بودند و هنگامی که دانش‌آموزان از کلاس ها خارج شدند شروع به تظاهرات کردند و اعلامیه بزرگی را که روی مقوا و به صورت قطعه شعری نوشته شده و روی دیوار سالن نصب کرده بودند قرائت کردند و معلمین نیز این شعر را می خواندند و گریه می کردند. دراین هنگام مدیر دبیرستان از انجام تظاهرات جلوگیری نمود که با اعتراض و سر و صدای دانش‌آموزان روبرو شد و ناگزیر آنها را به کلاس ها نفرستاد و کلاس ها تعطیل شد.
نظریه شنبه: مسبب اصلی تعطیل کلاس ها و انجام تظاهرات در دبیرستان صائب همایونشهر عده‌ای از دبیرانی هستند که در گذشته جزو شاگردان فضل‌الله صلواتی بوده و در حال حاضر فارغ‌التحصیل شده و در دبیرستان های همایونشهر تدریس می نمایند.
علت اصلی اعتصاب دانش‌آموزان دبیرستان صائب همایونشهر دستگیری چند نفر از دانش‌آموزان این دبیرستان به علت شرکت در تظاهرات روزهای 15 و 16 مهرماه جاری
می باشد.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 13

28مهر1357
انفجار در نزدیکی درب منزل رئیس شهربانی همایونشهر
طبق اعلام شهربانی اصفهان ساعت 04:55 روز جاری (28/7/57) در داخل حیاط منزل سرهنگ 2 علی‌اکبر نیلفروشان رئیس شهربانی همایونشهر نزدیک درب ورودی انفجار رخ داده و نتیجتا اتومبیل شخصی وی به شدت آسیب دیده و دیوارهای منزل شکاف برداشته و کلیه شیشه‌های آن شکسته و دو نفر فرزندانش در اثر اصابت شیشه از ناحیه صورت و پا مجروح که پانسمان شده‌اند و این عمل در اثر پرتاب مواد منفجره بدون پوشش فلزی بوده است. ضمنا شدت انفجار شیشه‌های منازل اطراف را نیز شکسته‌ است.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 13

6آبان 1357
آغاز رهایی زندانیان سیاسی سده از زندان‌های ستمشاهی
بنا به اظهار محققان تاریخ شهرستان و مطلعین در منطقه سده و همایونشهر همیشه زندان سیاسی وجود داشته است حتی در زمان رضا شاه هم شهروندانی از این دیار در زندان‌های رژیم پهلوی به بند کشیده شده بودند. برخی از این زندانیان ساکن شهرهای دیگر مثلا آبادان بودند. ترکیب زندانیان سیاسی این دیار را در زمان اوج فعالیت حزب توده بیشتر افرادی وابسته به این حزب تشکیل می‌داده اند و پس از قیام 15 خرداد 1342 طرفداران امام خمینی دستگیر و زندانی شدند.
اقشار تحصیل کرده دانشجو و روحانی و کسبه در بین زندانیان سیاسی خمینی‌شهر تا زمان پیروزی انقلاب و آزادی زندانیان به چشم می‌خورد.
گفته می‌شود حدود 25 نفر زندانی سیاسی با تعریفی که مجلس شورای اسلامی از زندان سیاسی دارد در اوج انقلاب اسلامی از شهرستان در زندان‌ها به سر می‌بردند. آیت اله احمدی، حجج اسلام سعیدیان فر، محمود صلواتی، موسوی، مولوی وآقایان احمد صرامی، یداله آقابابایی، اکبر آذربایجانی، دکتر صلواتی، برادران صادقی، صفار و... اسامی تعدادی از این زندانیان سیاسی می‌باشد.
از روز‌های به یاد ماندنی در تاریخ انقلاب اسلامی آزادی این زندانیان بود. شور وشعف مردم دراستقبال از این زندانیان که هر کدام به زندان‌های طولانی محکوم و سال هایی را در گوشه زندان به سر برده بودند بی نظیر بود.

منابع:

- گفتگو با یدالله آقابابایی، احمد صرامی، اکبرآذربایجانی
- کتاب سرآمدان؛ یادمان دومین کنگره تجلیل از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب1387

26آبان1357
گزارش ساواک از تظاهرات اهالی محله زاغ آباد همایونشهر
موضوع: تظاهرات در همایونشهر در تاریخ 26/8/57
تظاهراتی درهمایونشهر(درمحله زاغ‌آباد) توسط عده‌ای از اهالی محل صورت گرفته که علت آن به شرح زیر میباشد: قرار بوده دراین تاریخ عده‌ای از موافقین دولت از... به همایونشهر عزیمت و ضمن انجام تظاهرات و راه‌پیمایی موافق، با مخالفین هیئت حاکمه به مبارزه بپردازند و لذا مردم زاغ آباد خود را کاملاً آماده مقابله نموده بودند لکن مأمورین انتظامی که از این موضوع آگاهی قبلی داشتند جلو موافقین را به سمت همایونشهر ...گرفته در نتیجه تنها مخالفین دولت در زاغ‌آباد تظاهرات و راه‌پیمائی نمودند که پلیس مجبور به مداخله و تیراندازی هوائی شد و دراین جریان عده‌ای از تظاهرکنندگان و مأمورین انتظامی مجروح و عده‌ای نیز (درحدود 15 نفر) به علت شرکت در تظاهرات ومقابله با پلیس دستگیر شدند.
نظریه شنبه: حاج آقا رضا صهری سدهی(روحانی مقیم همایونشهر که مسجدی نیز درمحله زاغ‌آباد دارد) مرتباً به همایونشهر عزیمت و با وجودی که اجازه رفتن به منبر را ندارد بطور نشسته با مردم به مذاکره پرداخته و اهالی را دعوت به شرکت در اعتصابات و تظاهرات و نیز تعطیل مغازه‌هایشان مینماید.
نظریه یکشنبه: ضمن تائید مفاد خبر و نظریه شنبه روحانی مورد بحث تاکنون چند بار دستگیر و متعهد گردیده در اینگونه اقدامات خلاف شرکت ننماید، معهذا مجدداً پس از آزاد شدن به همایونشهر عزیمت واهالی محل را به شرکت در اعتصابات و تظاهرات و تعطیل مغازه‌هایشان دعوت مینماید و بلافاصله متواری میشود.

منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 16

15آذر1357
حضور مردم مبارز نجف آباد درهمایونشهر
در دوران مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی، مردم شهرهای مختلف به صورت دسته جمعی به شهرهای همجوارمی رفتند تا با انقلابیون آن شهر اعلام همبستگی کنند. در روز ششم محرم سال 1357جمعیت عظیمی از مردم نجف آباد به همایونشهر آمدند و مورد استقبال پرشور مردم انقلابی شهر قرار گرفتند. با پیوستن جمعیت دو شهر به همدیگر تظاهرات گسترده ای برپا گردید. مأموران حکومت نظامی که از متفرق کردن جمعیت عاجز مانده بودند، اقدام به تيراندازی به سوی مردم كردند. در این روز غلامرضا کوهی از دانش آموزان انقلابی همایونشهر و عباسعلی نوری مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و به شهادت رسیدند.

16آذر1357
گزارش ساواک از اجتماع مردم همایونشهر در مساجد
[تلفنگرام] برابر گزارش افسر اعزامی از فرمانداری نظامی به همایونشهر بعدازظهر روز جاری عده زیادی از مردم همایونشهر در چهار مسجد آن شهرستان اجتماع و احتمال دارد قصد حمله به قرارگاه مأمورین حکومت نظامی و شهربانی همایونشهر را داشته باشند و تقاضا نموده چون پرسنل موجود جوابگوی این اجتماع عظیم که حدود 10000 نفرند نمی باشد. قبل از وقوع هرگونه حادثه ناگواری نسبت به تقویت مأمورین اقدام شود. ضمنا تیمسار ناجی در این مورد با هوانیروز تماس گرفته که فرماندار نظامی همایونشهر را تقویت کنند. ریاست امنیت داخلی با تماس با مسئولان محلی هرگونه کمبودی را به مرکز منعکس نمائید.

منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 19

17آذر1357
سخنرانی آیت الله درّی در همایونشهر
ساواک کسب اطلاع کرد که امروز (17/9/57) آقای دری نجف‌آبادی در مسجد کوشکباج همایون‌شهر به منبر رفته و در ضمن سخنان خود از مردم خواسته است در روز عاشورا مجسمه شاه را در میدان بزرگ شهر پایین بکشند.
منبع:
- انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک جلد 19

19آذر1357
پایین کشیدن مجسمه محمدرضا شاه از میدان مرکزی همایونشهر
به دنبال چندین روز نا آرامی و تظاهرات و شهید شدن تعدادی از شهروندان همایونشهری در شب عاشورای1399 قمری تعدادی از مبارزان و مردم تصمیم به پایین کشیدن مجسمه شاه که در میدان پهلوی و امام فعلی قرار داشت گرفتند. این فکر در میان شور و التهاب حاکم بر شهرعملی گردید. پس از فرو افتادن مجسمه هر قطعه از آن را روی زمین کشیده و به سمتی بردند. مجسمه مذکور با هزینه شهرداری طی چند سال ساخته شده و در سال 1344 بر روی قطعه سنگ بزرگی تعبیه شده بود.
منبع:
- روزنامه کیهان سه شنبه19 دی 1357شماره 60825

25آذر 1357
حضورمردم همایونشهر در نجف آباد به منظور حمایت از انقلابیون آن شهر
در روزهای یکشنبه ۱۹ و دوشنبه ۲۰ آذرماه ۱۳۵۷ اهالی شهرستان نجف‌آباد با برپایی تظاهرات و راهپیمایی به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به عملکرد نظام شاهنشاهی اعتراض کردند. نیروهای رژیم از ظهر ۲۱ آذرماه تا چند روز پس از آن همراه ماموران شهربانی نجف‌آباد با ایجاد رعب و وحشت و حملات گسترده به خانه‌ها و مغازه‌های مردم شهر، ضمن وارد آوردن خسارات فراوان، تعداد بسیاری از آنان را به ضرب گلوله و مشت و لگد به قتل رساندند. در پی این وقایع زنان و مردان همایونشهری به منظور حمایت از مردم آسیب دیده نجف آباد با تعداد زیادی اتومبیل و اتوبوس به نجف آباد حرکت کرده و با تجمع مقابل مسجد جامع آن شهر و حرکت در خیابان های اطراف آن با دادن شعارهای انقلابی حمایت خود را از انقلابیون نجف آبادی اعلام داشتند.

منابع:
- گزارش احمد صدر حاج ‌سیدجوادی از کشتار مردم نجف‌آباد
- نشریه مجازی تاریخ ایرانی
- اظهارات شرکت کنندگان همایونشهری در برنامه

24دی 1357
بیانیه حضرت آیت الله حاج آقا عطاالله اشرفی به اهالی محترم استان كرمانشاه
بسمه تعالی
خدمت اهالی محترم و با ایمان كرمانشاه ( قهرمان شهر ) دام عزهم
با ابلاغ سلام. از مبارزات خستگی ناپذیر شما اهالی غیور و با شرافت كه در پیشبرد اهداف مقدس روحانیت به رهبری مرجع عالیقدر آیت الله العظمی امام خمینی مدظله و سرنگونی رژیم استبداد از جان و مال خویش همواره كوتاهی نكردید از خداوند متعال توفیق مسئلت دارم. اینجانب كه جهت معالجه فعلاً در تهران هستم برای سركشی و كمك به عده ای از مجروحین و تسلیت به اولیا مقتولین اهالی خمینی شهر (همایونشهر) عازم هستم لذا بنده زاده را به عنوان سركشی به مجروحین و مصدومین با مبلغ (هشتصد و سی هزار ریال ) 830000 به كرمانشاه فرستادم كه این وجه را زیر نظر چند نفر از افراد صالح و مومن با نظارت جناب حجت الاسلام آقای عبداللهی اصفهانی به هر نحوی كه صلاح بدانند توزیع نمایند. ضمناً همانطوری كه همگان آگاه هستند حساب 2323 بانك صادرات به عنوان كمك به مصدومین و مقتولین شهر كرمانشاه كه زیر نظر اینجانب و سه نفر از آقایان علما شهر مفتوح گردیده همچنان دائر می باشد. از اهالی محترم استدعا دارم برای كمك به آسیب دیدگان دریغ نفرمایند. از خداوند متعال نصرت اسلام و مسلمین را مسئلت دارم.
الاحقر عطااله اصفهانی 15 صفر 99 مطابق
24/ 10/ 1357

25 دی1357
صدور اعلامیه روحانیون همایونشهر
به دنبال تظاهرات گسترده اهالی شهرعلیه رژیم پهلوی در ایام محرم سال 1357 یک ماه قبل از پیروزی انقلاب به ویژه درروزهای تاسوعا وعاشورا و شهید و زخمی شدن تعدادی از شهروندان تعدادی از علمای همایونشهر اطلاعیه ای اعتراض آمیزی نسبت به مقتول و مجروح شدن عده ای در این اعتراضات به محضر مراجع قم صادر کردند.
اسامی روحانیون ذیل اعلامیه عبارت است از:
حسین میردامادی، عبدالجواد جبل عاملی، جواد میردامادی، رضا امامی، سید محمد علی مصطفوی، مهدی امامی، بحر العلوم میردامادی، باقر میردامادی، حاج سید مهدی مصطفوی، حاج آقا محمد میر دامادی، محمد حسن باقریان، رضا صهری، رضا نورایی، محمد شریعتی، محمدعلی آقایی، محمد حسن حجازی

منبع:
- اطلاعیه صادره در تاریخ مذکور

26 دی1357
به کار بردن خمینی شهر به جای همایونشهر در یک متن مکتوب برای اولین بار
تغییر نام همایونشهر به خمینی شهر درسال1359به تصویب رسید اما قبل از اعلام رسمی در یک اطلاعیه که گروهی به نام جامعه فرهنگیان خمینی شهر(همایونشهر) تحت عنوان قطعنامه شماره 2 در جریان مبارزات مردم علیه رژیم شاه واعلام حمایت از انقلابیون در روز
سه شنبه 26دی 57 صادر گردید از «خمینی شهر» به جای «همایونشهر» استفاده شد و این در حالی بود که اطلاعیه های آن زمان و بعد تا تغییر نام رسمی از نام همایونشهر استفاده می کردند.

منبع:
- اطلاعیه صادره تحت عنوان قطعنامه شماره 2 فرهنگیان خمینی شهردر تاریخ26 بهمن1357

24بهمن1357
تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در همایونشهر
با وجود سقوط رژیم شاه و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نیروهای مردمی همچنان درگیر نبرد برای درهم شکستن مقاومت آخرین بقایای این رژیم وابسته بودند. در این شرایط وجود سازمانی منظم و متشکل برای به عهده گرفتن این مسوولیت و نیز مبارزه با عناصر وابسته به رژیم شاه، ضروری به نظر می‌رسید. به همین جهت یک روز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به فرمان حضرت امام خمینی (ره)، کمیته انقلاب اسلامی برای کنترل اوضاع و برقراری نظم و امنیت، تشکیل شد. در خمینی‌شهر مبارزان دوران انقلاب متشکل از روحانیون، دانشجویان و کسبه مبارز محلات مختلف بلافاصله پس از صدور فرمان تشکیل کمیته های انقلاب دور هم جمع شدند. در این جلسه قرار براین شد که سه نفر از فروشان، سه نفر از ورنوسفادران و سه نفراز خوزان و اندآن برای تشکیل کمیته توسط انقلابیون محلات معرفی شوند. با معرفی این افراد که از مبارزان دوران انقلاب بودند کمیته انقلاب در پاساژ قائم واقع در ابتدای خیابان امام شمالی تشکیل شد.
منبع:
- اظهارات برخی از افراد تشکیل دهنده کمیته

آگهی ها
تبلیغات