سه شنبه, 04 آذر 1399 Tuesday 24 November 2020 00:00

پروفسورابراهیمی دینانی درمراسم نکوداشت خود:
اگراززبان فارسی حرف می‌زنیم جنبه فرهنگی دارد
به مناسبت ۵دی ماه، زادروزاستاد دکتر دینانی، مراسم بزرگداشت ایشان درانجمن آثارومفاخرفرهنگی واقع درخیابان ولی عصرتهران با حضورتعدادی از شخصیتهای علمی وفرهنگی کشور برگزار ‌گردید.
به گزارش دانشنام به نفل ازکانال تلگرامی دکتردینانی، چهره مادگارفلسفه کشور پس ازدریافت لوح انجمن آثارومفاخرفرهنگی درسخنانی اظهار داشت: برخی گفتند هرچه نوشته‌ایم به فارسی نوشته‌ایم. زبان ما زبان فارسی وایرانی است وایران مهد تمدن بشرازروزگارباستان است. روزی که اروپا در توحش بود وآمریکا نبود، ایران صاحب فرهنگ بزرگی بود.ایران دارای فرهنگ بزرگی بود، افلاطون به ایران سفرکرده بود، اما به دلایلی نامی از بزرگان ایرانی باقی نمانده است.وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی ازدشمنان که امروزدیگرشما آنان را خوب می‌شناسید وبه زبان عربی هم حرف می‌زنند، چنین القا کرده‌اند که ایرانیان مشرک بوده‌اند. امروز بهترین مغزهای ناسا ایرانی هستند. اگرامروز اززبان فارسی حرف می‌زنیم جنبه فرهنگی دارد و نه ناسیونالیستی.دینانی در پایان گفت: اگر ایرانی‌ها نبودند، نمی‌دانم به سراسلام چه می‌آمد. اگر چنین بود فقط داعش وجود داشت. تمام فلاسفه بزرگ تاریخ اسلامی ایرانی‌ هستند.در این برنامه ، دکتر حسن بلخاری ،نجفقلی حبیبی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران ، سیداحمد خضری، عضوهیات علمی دانشگاه تهران و حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری طی سخنانی از مقام شامخ استاد بزرگ فلسفه کشور تجلیل کردند.


استاد فلسفه را به زبان شیرین به میان مردم آورده‌اند/ اگرمردم فلسفه را درک بکنند، مرید عقل خواهند شد
براساس این گزارش، دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، درآغازاین مراسم درباره استاد دینانی گفت: نقش استاد دینانی در تحلیل موقعیت اجتماعی و همگانی کردن فلسفه بسیار مهم است. فلسفه میل به استقلال دارد. برای رشد عقل عمومی در جامعه فلسفه به نحوی باید به میان مردم بیاید و یکی از بزرگ ‌ترین کارهایی که استاد از طریق صدا و سیما انجام داده‌اند این است که فلسفه را به زبان شیرین به میان مردم آورده‌اند. تمامی تقسیماتی که در فلسفه ما وجود دارد ، ابتدائی است. اگر نه، هم مشائی و هم اشراقی به دنبال برقراری ارتباط میان عقل و شهود هستند. ایشان فلسفه را همگانی کرده و لذت فلسفه را به مردم چشانده‌اند. اگر مردم فلسفه را درک بکنند، مریدی عقل را خواهند کرد. بلخاری تصریح کرد: هیچ فیلسوفی را نمی‌شناسم که به قدر استاد دینانی از مقام حضرت عقل دفاع کرده باشد.


ما به کسی نیاز داشتیم که به روز باشد
حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) یکی دیگر ازسخنران این نشست بودکه در بخشی از سخنانش گفت: جامعه جوان ما نیازمند شخصیت‌هایی است که بتواند به آنها اتکا کند. ایشان طلبه و دانشجوی واقعی هستند، کسی است که استاد دیده، کتاب خوانده و تامل کرده و تحصیل و تفکیر و تهذیب را همراه کرده است. مشاور رییس‌جمهور تصریح کرد: ما به کسی نیاز داشتیم که به روز باشد. به کسی که در خصوص دینداری در این دوره سخن بگوید .ما به کسی نیاز داشتیم که دغدغه داشته باشد و به دانستن و دانش غیرت داشته باشد و در نهایت به کسی احتیاج داشتیم که در حسرت فهم درست مردمان باشد. امروز نام چنین کسی غلامحسین ابراهیمی‌دینانی است.

 

موارد بیشتر