دوشنبه, 20 مرداد 1399 Monday 10 August 2020 00:00
ردیف نام وجه تسمیه
1

کوچه ملا

محمد علی رضایی معروف به ملا به همراه طایفه اش از اولین ساکنان این محدوده در حدود 100 سال پیش بوده اند. ملا که سال ها در حرم امام حسین (ع) قرآن می خوانده و به شغل کفش دوزی مشغول بوده حدود 30 سال پیش از دنیا رفته است.
2

کوچه عرب ها

ساکنین این کوچه مهاجرانی از دو شهر کربلا و کاظمین عراق بوده اند.

3

کوچه حمام توتستان

کوچه ای پر از درخت توت که حمامی نیز در آن بنا شده بود.

4

کوچه حمام یخچال

کوچه ای که محل تهیه یخ به شیوه سنتی بوده و حمامی نیز در آن بنا شده بود.

5

کوچه دشتبان ها

دشتبان ها نقطه نقطه صحرا و باغات مالکین آن ها را می شناخته و در واقع نگهبان این املاک بوده اند و اجازه تجاوز به کسی نمی داده اند. این کوچه محل زندگی طایفه ای بود که به شکلی موروثی به این شغل مشغول بودند و یکی از این افراد که تا چند سال پیش هم به این کار مشغول بود و از دنیا رفت، رمضان دشتبان نام داشت.

6

محله حاج محمدآقا

حدود یک قرن پیش یکی از معتمدین ساکن این کوچه حاج محمد آقا نام داشت و این کوچه از همان زمان به این نام معروف شد البته بعدها به دلیل سکونت امام جماعت مسجد جامع آدریان به نام حاج آقا عطا، بعضی این کوچه را به نام حاج آقا عطا نیز می شناختند. در حال حاضر به این محل، گذر حضرت علی اکبر یا ته محل گفته می شود.

7

خیابان شیشه

حدود 30 سال پیش کارخانه شیشه ای در این جاده بنا شده که الان دیگر اثری از آن نیست.
10

کوچه گِلِجه

آب چاه واقع در این کوچه بعضی روزها گل آلود بوده و گلجه به همین معناست. آب این چاه در حال حاضر به مصارف کشاورزی می رسد.

11

جاده پاخانه چی ها یا عادلی ها

خانه های کوچک قدیمی در این جاده بنا می شده برای استراحت رعیت ها. کشاورزان این زمین ها هنگام خستگی به این خانه ها پناه می برده اند. شهرت کوچه به نام عادلی ها هم به سبب سکونت طایفه ای به نام عادلی در این محل بوده است.

12

کوچه توت مسجدی

کوچه ای که مسجد و حمامی در آن واقع شده و درخت توت تنومندی نیز در جوار این دو مکان بوده است. در حال حاضر اثری از آن دو مکان نیست و کوچه از حالت مسکونی درآمده است اما آن درخت هنوز باقی است و بار می دهد. به گفته برخی محلی ها این درخت به ثبت هم رسیده است.

13

جاده کهریز

جاده ای از پای مجموعه ورزشی آدریان تا خیابان امیرکبیر ادامه داشته و قنات های زیادی در آن وجود داشته است.